Císařský arbitr: Porovnání verzí

Z BezkraliWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Založena nová stránka: V následujícím textu jsou v uvozovkách citace z Císařského zákoníku. == Císařský arbitr a zemské právo == "Ve sporech císařskéh…)
 
m (Zamyká „Císařský arbitr“ ([edit=autoconfirmed] (do odvolání) [move=autoconfirmed] (do odvolání)))
(Žádný rozdíl)

Verze z 16. 12. 2010, 20:44

V následujícím textu jsou v uvozovkách citace z Císařského zákoníku.

Císařský arbitr a zemské právo

"Ve sporech císařského práva se týkajících, nechť rozhodují císařští arbitři."

Funkce císařského arbitra je zakotvena v císařském zákoníku, který je nadřazen zákoníkům jednotlivých zemí Císařství.

"Císařští arbitři nechť jsou jmenováni Císařem nebo císařským cenzorem. V každé zemi Císařství nechť působí takový počet císařských arbitrů přiměřený počtu obyvatel dané země Císařství."

Císařští arbitři zde nejsou od toho, aby řešili každý spor a zločin - zákoník je opravňuje vyšetřit a soudit pouze některé spory a provinění - zbytek je vnitřní záležitostí království, do nichž nezasahují. Boj s běžným zločinem a rozsuzování sporů prostého lidu tudíž mívají na starost zemští arbitři (či jiní ochránci pořádku - například v Rigidaaru jsou zločinci předváděni přímo před Surahindovi kněží a souzeni vůlí Boží).

"V případě sporu práva jednotlivé země Císařství s císařským právem má přednost vždy právo císařské."

Bývá zvykem, že arbitři pořádají veřejná slyšení, na nichž mohou být upozorněni na nejpalčivější problémy, které zemi trápí.

Svoboda náboženství

Císařský arbitr je nezřídka žádán o zajištění svobody náboženství. K tomu není v císařském zákoníku přímo oprávněn, nicméně může poskytnout jeho výklad:

"Císař garantuje práva jednotlivých zemí svobodně rozhodovat ve věcech náboženství.

Církev Surahindova vedena patriarchou může s povolením Císaře stavět chrámy a kázat v jakékoliv zemi Císařství. Panovník země v rozumné míře napomůže stavbě takovýchto chrámů.

Jednotlivé země dovolí jednotlivým osobám na svém území neveřejně praktikovat své náboženství, pokud tím tito osoby neporuší zákony Císařství. Nevolník ať vyznává víru svého pána."

Práva a povinnosti císařského arbitra

V následujícím textu jsou shrnuty práva a povinnosti císařského arbitra, podpořeny výtahem ze zákoníku.

Ochrana osoby arbitra a zajištění výkonu jeho funkce

"Císařský arbitr je prodloužená ruka Císaře, kdokoli se na něm dopustí urážky na cti, nechť je souzen Císařem nebo jiným císařským arbitrem působícím v téže zemi a potrestán ranami holí, jedná-li se o šlechtice, nechť je potrestán finančně."

"Kdokoli napadne, zraní či usmrtí císařského arbitra, nechť je souzen Císařem nebo jiným císařským arbitrem působícím v téže zemi a potrestán smrtí."

"Veškeré náklady spojené s výkonem, funkce císařského arbitra jsou hrazeny panovníky jednotlivých zemí."

Kdo podléhá jurisdikci císařského arbitra?

"Císař jasně uznává právo na sebeurčení každé bytosti nadané rozumem přebývajících v některé ze zemí Císařství (dále jen osoby svobodné). Rozumná bytost je bytost, která je ochotna ze své vůle a schopna podrobit se zákonům Císařství a země ve které přebývá. Tento [císařský] zákoník platí pro veškeré osoby svobodné, a veškeré nevolníky, přebývající v některé ze zemí Císařství. Nevolník je osoba nacházející se ve stavu nevolnickém. Nevolník není svobodná osoba. Nevolnický stav a jeho započetí a ukončení je definován zákony jednotlivých zemí Císařství."

Souzení a trestání zločinů proti Císaři

"Kdokoli se dopustí zločinu proti Císaři, ať už slovního či jiného, nechť je souzen císařským arbitrem či Císařem a potrestán smrtí nebo těžkým žalářem nebo ranami holí nebo tělesným zmrzačením.

Zločinu slovního proti Císaři se dopustí ten, kdo jeho jméno znevažovati bude nadávkami či pomluvami. Ten ať je potrestán ranami holí podle uvážení císařského arbitra, nebo vyříznutím jazyka.

Zločinu proti Císaři se dopustí ten, kdo napadne, zraní či usmrtí císařského posla nebo výběrčího daní nebo císařského arbitra nebo účastníka sněmu nebo vyslance nebo císařského cenzora. Přitom tito musí být schopni prokázat příslušnými dokumenty svůj status. Viník nechť je poté souzen císařským arbitrem a potrestán smrtí.

Kdo se neoprávněně vydává za císařského posla nebo výběrčího daní nebo císařského arbitra nebo účastníka sněmu nebo vyslance nebo císařského cenzora, nechť je souzen císařským arbitrem a potrestán smrtí."

Dohled nad provozováním magie, alchymie a vědy

"Kdo činy magickými [respektive alchymistickými či vědeckými] ohrozí zemi, pána země, Císařství, Císaře nebo podstatu světa, nechť je souzen císařským arbitrem a potrestán smrtí."

"Ten, kdo provozuje umění magické [respektive alchymistické], musí být vyučen institucí či osobou, která je k tomu zmocněna příslušným glejtem. Tento glejt vydává a odebírá vláda země na jejímž území má tato instituce či osoba sídlo. Vydání a odebrání glejtu podléhá schválení císařského arbitra."

"Ten, kdo provozuje umění vědecké, musí být vyučen institucí či osobou, která je k tomu zmocněna příslušným glejtem. Tento glejt vydává a odebírá vláda země na jejímž území má tato instituce či osoba sídlo."

Souzení a trestání otrokářství

"Otroctví se (vyhlašuje) za nezákonné. Kdokoli se bude zotročovat osobu svobodnou, nechť je souzen Císařským arbitrem a potrestán smrtí."

Souzení a trestání nekromantů

"Mrtví mají právo zůstat mrtví. Jakékoliv porušení tohoto práva a oživení nemrtvého bude souzeno Císařským arbitrem a trestáno smrtí. Pokud se svobodné bytost sama rozhodne a ověřenou smlouvou či závětí dá souhlas k vytvoření nemrtvého ze sebe sama, jedná se o její svobodné rozhodnutí a tento akt nebude posuzován jako zločin."

Souzení a trestání pirátství

"Ten, kdo se dopustí trestného činu pirátství, bude souzen císařským arbitrem a potrestán smrtí. Korzárství mimo období války je hodnoceno jako pirátství."

Dohled nad dodržováním zákazu obchodování s artikly ohrožujícími bezpečnost Císařství

Císařský arbitr z pověření nejvyššího císařského cenzora se vší silou zasadí o znemožnění obchodu s výrobky, substancemi a dalšími předměty, které se vyskytují na Černé listině.

Odvolací instance

"Šlechtic odsouzený zemským soudem na jakékoli úrovni má právo se odvolat k císařskému arbitrovi."

"Císař jmenuje Nejvyšší odvolací soud. Nejvyššímu odvolacímu soudu se lze odvolat jen v případech sporů, řešených císařskými arbitry nebo císařským cenzorem."